To wokalno-taneczna podróż, której początki odnajdujemy w dziewiętnastowiecznej pieśni romantycznej. Twórcą jej byli wielcy tego gatunku ? Robert Schuman, Franciszek Liszt czy Johannes Brahms. W Polsce obok Fryderyka Chopina czy Ignacego Jana Paderewskiego wielkim kompozytorem polskiej pieśni romantycznej był Stanisław Moniuszko, którego 200. rocznicę urodzin będziemy obchodzić w przyszłym roku. To jego pieśni o charakterze narodowym odnajdziemy w pierwszej części programu pt. ?Podróż do krainy muzyki?. Oprócz muzyki wokalnej Moniuszki rozbrzmiewać będą także fragmenty jego wielkich kompozycji operowych, w których nie zabraknie polskich tańców narodowych ? poloneza czy mazura ? tańczonych w tradycyjnych kontuszach szlacheckich.

Z dworu szlacheckiego ówczesnej Polski przeniesiemy się do Wiednia, skąd zabrzmią znane operetkowe arie i duety okraszone pięknymi strojami śpiewaków i tancerzy. Rozbrzmiewać będzie również hiszpańska Granada czy bliski naszemu sercu węgierski Czardasz.

Całość zwieńczy współczesna forma opery i operetki ? amerykański musical, który swoimi korzeniami sięga do tradycji XIX-wiecznych teatrów europejskich. Łączy on muzykę, piosenkę, dialogi mówione i taniec w jedną, spójną całość. Tu już odważnie splatać się będzie miłość, nienawiść, odwaga czy gniew, a muzyka stanie się dla słuchacza niezbędnym dopełnieniem.