Get Adobe Flash player
Aktualnie online: 1
W sumie: 431112
Facebook
Facebook

W drodze do niepodległości

W drodze do niepodległości

Wraz z trzecim rozbiorem Polska utraciła niepodległość i zniknęła z map Europy jako państwo.  Pozostał  jednak naród, który nigdy nie pogodził się  z utratą suwerenności, czego konsekwencją  były zbrojne  powstania.

W 1863 roku wybuchło Powstanie Styczniowe, będące największym i najdłużej trwający polskim powstaniem narodowym. I chociaż podobnie jak poprzednie zrywy zakończyło się niepowodzeniem, to jednak jego legenda przetrwała kolejne pokolenia i przyczyniła się w znacznej mierze do myśli niepodległościowej m.in. Józefa Piłsudskiego.

W 1914 roku, kiedy wybuchła I Wojna Światowa pojawiła się szansa na odzyskanie niepodległości. W tym samym roku Józef Piłsudski stworzył Legiony Polskie do walki z Rosją.  Komendant nie przypadkowo wybrał datę wymarszu Pierwszej Kadrowej Kompanii.  W dniu 6 sierpnia 1914 roku przypadała bowiem 50. rocznica stracenia ostatniego przywódcy powstania – Romualda Traugutta.

 

Opisane przez nas wydarzenia znalazły swoje odbicie w twórczości artystycznej. W koncercie zatytułowanym „W drodze do Niepodległości”  znalazły się utwory będące dokumentem tamtych czasów. Usłyszymy  m.in.  tak znane pieśni z okresu Powstania Styczniowego jak „Marsz Strzelców” Władysława Anczyca czy „W krwawym polu srebrne ptaszę” autorstwa Wincentego Pola. Nie zabraknie też pieśni i piosenek z okresu legionowego z „Marszem Pierwszej Brygady”, „Pierwszą Kadrową” i „Szarą Piechotą”.

Wśród współczesnych kompozycji prezentowanych w naszym koncercie swoje poczesne miejsce mają te pochodzące z okresu działalności Opozycji Demokratycznej i czasu tworzenia się NSZZ Solidarność „Żeby Polska była Polską” Jana Pietrzaka oraz „Mury” Jacka Kaczmarskiego i Przemysława Gintrowskiego.

 

14.01.2018 r. Piotrków Trybunalski (premiera)

18.02.2018 r. Zambrów

24.02.2018 r. Małogoszcz

27.04.2018 r. Hrubieszów

13.05.2018 r. Siennica Różana

 


Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego


The Representative Artistic Ensemble of the Polish Armed Forces