Get Adobe Flash player
Aktualnie online: 1
W sumie: 437493
Facebook
Facebook

Płyta CD pt.: „Do woja marsz – Żołnierskie przeboje”

Rok wydania płyty: 2002

Wykonawcy:     Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

Piosenka wojskowa była zawsze wierną i nieodłączną towarzyszką żołnierza. Na wojnie, czuła jak matka, dodawała otuchy i niosła nadzieję. Uczyła miłości do Ojczyzny i zagrzewała do boju. W czasie pokoju jest ciągle obecna w życiu żołnierza. Bez niej przecież nie sposób maszerować czy odpoczywać. W piosence ”Powołanie” śpiewamy: ”Na służbie bywa dniem i nocą, I żyje się piosence śpiewająco, Jak gdyby w wojsku już służyła nie od dziś…”.

Niegdyś żołnierskie śpiewanie miało swoje święto. Najgłośniej było słychać piosenki żołnierskie w Kołobrzegu. Do dziś nucą i wiarusy, i poborowi, i cywile ”Po ten kwiat czerwony”, ”Przyjedź mamo na przysięgę” czy ”Do woja marsz”. Właśnie tam powstało najwięcej szlagierów współczesnej piosenki żołnierskiej. Przeboje te tworzyli najlepsi autorzy i kompozytorzy m.in.: Jerzy Wasowski, Katarzyna Gaertner, Ernest Bryll, Bogusław Klimczuk, Edward Czerny, Władysław Szpilman, Tadeusz Kubiak oraz najpopularniejsi wykonawcy m.in.: Anna German, Anna Jantar, Maryla Rodowicz, Wojciech Siemion, Ryszard Rynkowski, Czerwone Gitary, Trubadurzy.

Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego jest dziś na polskim rynku fonograficznym jedynym wydawcą płyt i kaset w wykonaniu wojskowych instytucji artystycznych, zawierających pieśni patriotyczne, marsze wojskowe i państwowe oraz piosenki żołnierskie – nie tylko dla wojskowych: ”Pieśni i hymny polskie”, ”Orzeł Biały”, ”Do Ciebie Polsko”, ”Ułani, ułani”, ”Marsze i sygnały Wojska Polskiego”, ”Hymny państw NATO” a także pieśni religijne: ”Boże, coś Polskę”, ”Żołnierskie kolędowanie”, ”Gorzkie żale”, ”Msza Polska”, ”Droga krzyżowa”, ”Pieśni wielkanocne”.

Repertuar zawarty na płycie nie jest chronologiczną dokumentacją popularnych przebojów żołnierskich, lecz wyborem najbardziej znanych piosenek w nowoczesnym opracowaniu muzycznym i wykonaniu przez grupę estradową Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Wszystkie są jak paleta barw żołnierskiego munduru. Znajdzie tu dla siebie piosenkę nie tylko żołnierz wojsk lądowych, ale także marynarz (”Morze, nasze morze” z 1925 r.), lotnik (”Marsz lotników” z 1930 r.) czy funkcjonariusz Straży Granicznej (”Na strażnicy” z 1951 r.). Pozostałych kilka piosenek doczekało się premierowego nagrania.

Życząc Państwu miłej zabawy w czasie słuchania dobrych, starych, żołnierskich piosenek, wierzymy, że jeszcze nie raz zanucimy wszyscy: ”Wojsko dla was śpiewa dziewczyny Wojsko wasze jest, Nie żałujcie wojsku serc”.

Adam Buszko

 

Wykaz utworów znajdujących się na płycie:
1. Powołanie 9. Zostały Tylko Ślady Podków
2. Do Woja Marsz 10. Dosyć Już Wojenki Pani
3. Po Ten Kwiat Czerwony 11.  Jeszcze Gdzieś Trąbka Gra
4. Gdy Nasi Chłopcy Maszerują 12. Napisz, Maciek, Że Mnie Kochasz
5. A Gdzie To Miasto 13.  Na Strażnicy
6. Przyjedź, Mamo, Na Przysięgę 14. Morze, Nasze Morze
7. Ziemio Wiślana 15.  Marsz Lotników
8.  Nie Żałujcie Serca Dziewczyny 16.  Na To Idziemy

 


Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego


The Representative Artistic Ensemble of the Polish Armed Forces