Get Adobe Flash player
Aktualnie online: 1
W sumie: 437495
Facebook
Facebook

Płyta CD pt.: „Ave Maria – Najpiękniejsze Pieśni Maryjne”

Rok wydania płyty: 2001

Wykonawcy:
Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Dyrygent:
Andrzej Banasiewicz

Soliści:
Małgorzata Walewska – mezzosopran
Joanna Łukaszewska – sopran
Elżbieta Przepiórska – sopran
Tomasz Michalski – tenor
Andrzej Chrostowski – baryton
Agata Mazurkiewicz – skrzypce
Robert Dziekański – akompaniament

Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego śpiewa już ponad pół wieku. Początek jego działalności sięga tradycji teatru frontowego. Niegdyś był działem Teatru Wojska Polskiego, później Zespołu Pieśni i Tańca WP oraz Centralnego Zespołu Artystycznego WP. Dziś wspólnie z solistami-wokalistami, baletem i orkiestrą symfoniczną Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP jest wykonawcą widowisk patriotycznych, musicali, rewii muzycznych.
W swoim dorobku artystycznym Chór posiada imponujący repertuar. Śpiewa zarówno współczesne piosenki wojskowe, pieśni patriotyczne i historyczne, partie operowe, operetkowe, chorał gregoriański, jak i pieśni religijne. Repertuar ten współtworzyli wybitni dyrygenci i chórmistrzowie, m.in.: Marian Zawadzki, Romuald Miazga, Lucjan Mazurek.
Chór stale jest obecny w artystycznej oprawie liturgii uroczystych Mszy Świętych, głównie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, ale także w Kościele pw. Świętego Krzyża w Warszawie i w innych świątyniach. Wielkim wyróżnieniem Chóru był jego występ z koncertem kolęd podczas prywatnej audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie w 1994 roku.
Za twórczy wkład w upowszechnianie pieśni religijnych i patriotycznych Chór został wyróżniony w styczniu 2001 roku przez Biskupa Polowego Wojska Polskiego Sławoja Leszka Głódzia Dyplomem Benemerenti i medalem Milito pro Christo.
W dorobku fonograficznym Chóru znajdują się nagrania: „Msza Polska” Józefa Elsnera, „Gorzkie żale” i „Pieśni wielkanocne”. Ponadto wspólnie z solistami i orkiestrą Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP Chór nagrał pieśni patriotyczne, wojskowe i religijne, w tym: „Mazurek Dąbrowskiego i inne hymny”, „Żołnierskie kolędowanie” i „Boże, coś Polskę”.

 

Wykaz utworów znajdujących się na płycie:
1. Ave Maria 10. Maryjo, Ja Twe Dziecię
2. Matko Najświętsza 11. Królowej Anielskiej Śpiewajmy
3. Czarna Madonno 12. Cześć Maryi
4. Gwiazdo Śliczna, Wspaniała 13. O Maryjo, Przyjm W Ofierze
5. Otocz Pomocą, Matko 14. Chwalcie, Łąki Umajone
6. Anielską Pieśń Dzwon Grał 15. Weź W Swą Opiekę
7. Zawitaj Królowo Różańca Świętego 16. Zdrowaś Maryja (F. Schubert)
8. Po Górach, Dolinach 17. Jak Szczęśliwa Polska Cała
9. Zdrowaś Maryja, Bogarodzico

 


Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego


The Representative Artistic Ensemble of the Polish Armed Forces