Get Adobe Flash player
Aktualnie online: 1
W sumie: 437493
Facebook
Facebook

Płyta CD pt.: „Żołnierskie Kolędowanie”

Rok wydania płyty: 1998, 2002 (wznowienie)

Wykonawcy:
Soliści, chór i orkiestra Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Dyrygenci:
Andrzej Banasiewicz
Kazimierz Ołtarzewski
Piotr Racewicz
Bolesław Szulia

Soliści:
Janette Bożałek-Pawluk – sopran
Joanna Bożyk – sopran
Ewelina Hańska – sopran
Joanna Łukaszewska – sopran
Elżbieta Przepiórska – sopran
Wojciech Florczak – tenor
Rudolf Poledniok – bas-baryton
Józef Sojka – tenor
Grzegorz Szostak – baryton
Mirosław Wójciuk – tenor

Kolęda jako pieśń religijna śpiewana w okresie świąt Bożego Narodzenia jest rodzajem i sposobem modlitwy. Pierwsze kolędy tłumaczono z łaciny, a później tworzono oryginalne, narodowe. Autorami kolęd byli poeci, bakałarze, kantorzy, żacy i wędrowni artyści, których imiona i nazwiska nie zachowały się do naszych czasów. Początkowo przekazywane były drogą ustną, a następnie zapisywane i drukowane.
W XII wieku Św. Franciszek, wywodzący się ze stanu żołnierskiego, wymyślił i zbudował w Asyżu Żłóbek Betlejemski oraz wprowadził kolędową adorację Bożego Dzieciątka. W Polsce najsłynniejsze są „Jasełka” Teofila Lenartowicza, z których do skarbnicy kolęd weszła „Mizerna cicha, stajenka licha”, kompozycji Jana Galia, a dalej „Jasełka Starowarszawskie” Artura Oppmana (Or-Ota) i „Betlejem Polskie” Lucjana Rydla.
Najstarsze polskie kolędy znajdują się w zbiorach katolickich pieśni z XVI wieku w klasztorach oraz w Bibliotece Jagiellońskiej. Są to kantyczki, rotuły i symfonie anielskie na Boże Narodzenie. W następnych stuleciach powstawały nowe kolędy, pełne niezwykłego uroku, przepojone uczuciem do Dzieciątka Jezus i Ojczyzny. Pisali je polscy poeci począwszy od Jana Kochanowskiego. Franciszek Karpiński, poeta stanisławowski, napisał piękną, wzniosłą kolędę o dużej głębi teologicznej i filozoficznej pt. „Pieśń o Narodzeniu Pańskim”, zwaną później „Bóg się rodzi, moc truchleje”. Melodia tej kolędy została zaczerpnięta z ludowej pastorałki, popularnej w XVIII wieku. Pośród wielu kolęd, szczególne miejsce zajmują liryczne kołysanki promieniejące wielką miłością m.in. „Lulajże Jezuniu” i „Jezus malusieńki”. Nasz wieszcz narodowy Adam Mickiewicz tak o nich mówił: „…uczucia miłości i czci Matki Dziewicy ku swemu Synowi Bogu tak są delikatne, tak czyste, tak niebieskie, że tłumaczyć je prozą byłoby znieważyć świętość”. Tworzono też kolędy religijno-patriotyczne, które wielką popularnością cieszyły się wśród powstańców 1863 roku, zesłańców na Sybir, żołnierzy I i II wojny światowej, powstańców, jeńców obozów i łagrów oraz w stanie wojennym 1981 roku. Były one okolicznościowymi parafrazami znanych kolęd. Powstają również kolędy w czasach współczesnych.
Kolędy polskie odegrały szczególną rolę w dziejach naszej historii. Słusznie twierdzi dr Zofia Niesiołowska-Rotherowa, że „…w kolędach polskich brzmi jeszcze jedna nuta, która święta Bożego Narodzenia, wieczór wigilijny i dzielenie się opłatkiem zestraja w jedną wielką sprawę religijną i narodową, a mianowicie nuta patriotyczna”.
Na tej płycie prezentujemy bogatą paletę najpiękniejszych, polskich kolęd: od lirycznych kołysanek, o ludowym rodowodzie, po kolędy wzniosłe i patriotyczne. Wszystkie charakteryzują się najczystszą poezją, pełną barw i uczuć, wyrażają polską duszę. Głoszą Wesołą i Dobrą Nowinę Narodzenia Pana, krzewią i pogłębiają w ludziach Wiarę, Nadzieję i Miłość.
Słuchając kolęd w wykonaniu artystów wojskowych, zwróćmy uwagę na zapisane w nich rymy wszystkich polskich tańców narodowych: kujawiaka, poloneza, mazura, krakowiaka, oberka i tańców regionalnych. Cóż dorówna wzruszającemu pięknu kolędy „Oj, Maluśki, Maluśki”, którą z wielkim upodobaniem śpiewa nasz umiłowany Ojciec Święty Jan Paweł II?
Pragnieniem wydawcy jest, aby słuchając i śpiewając kolędy, łączyć żołnierskie serca – polskie serca, jak je łączy Biały Opłatek, który uwrażliwia i otwiera na potrzeby bliźniego. Każda bowiem wydana płyta i kaseta jest cegiełką w działalności charytatywnej Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Adam Buszko

 

Wykaz utworów znajdujących się na płycie:
1. Bracia Patrzcie Jeno 12. Przybieżeli Do Betlejem
2. Lulajże Jezuniu 13. Gdy Śliczna Panna
3. W Betlejem W Stajence 14. Do Szopy Hej Pasterze
4. Jezus Malusieńki 15. Z Narodzenia Pana
5. Pójdźmy Wszyscy Do Stajenki 16. Anioł Pasterzom Mówił
6. Wśród Nocnej Ciszy 17. Nie Było Miejsca Dla Ciebie
7. Dzisiaj W Betlejem 18. Mędrcy Świata Monarchowie
8. Mizerna Cicha 19. Gdy Się Chrystus Rodzi
9. Przystąpmy Do Szopy 20. Tryumfy Króla Niebieskiego
10. Kolęda Wojenna 21. Cicha Noc
11. Oj Maluśki, Maluśki 22. Bóg Się Rodzi

 


Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego


The Representative Artistic Ensemble of the Polish Armed Forces