Get Adobe Flash player
Aktualnie online: 1
W sumie: 437493
Facebook
Facebook

Płyta CD pt.: „Żołnierz i panna…”

Rok wydania płyty: 1993

Wykonawcy:
Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

W bogatych zbiorach polskiej literatury pieśniarskiej dużą część stanowią utwory tematycznie związane z życiem żołnierza. Już od wieków żołnierska dola była opiewana: w poezji, pieśni i piosence. Wiele utworów o tej tematyce zdobyło sobie szeroką popularność i weszło na stałe do tradycji narodowej i ochoczo śpiewa się je do dziś, przez kolejne pokolenia. Piękna muzyka wybitnych kompozytorów polskich i poezja tekstów powodują, że utwory te do dziś zachowują swoją ponadczasową i uniwersalną wartość, często też bywają inspiracją dla młodych twórców podejmujących ten temat w nowych utworach.
W polskiej tradycji Żołnierz i panna mają już swoje stałe miejsce, a nowe pokolenia żołnierzy na co dzień i od święta chętnie nucą melodie opiewające ten romantyczny związek. W muzyce i poezji znajdujemy największą ilość utworów, które są najlepszym dowodem na atrakcyjność tego tematu wśród szerokich rzesz słuchaczy i wykonawców. Różni, słynni artyści chętnie włączają pieśni żołnierskie do swojego repertuaru, nadając im własną interpretację, co wydatnie przedłuża żywot tych utworów w ciągle nowej szacie brzmieniowej, bliskiej współczesnemu odbiorcy.
Na naszej płycie znalazły się 22 popularne pieśni, które ciągle żyją w tradycji narodowej i są bardzo chętnie słuchane przez szeroką publiczność w kraju jak i za granicą, gdzie nasz Zespół często występuje. Repertuar kompaktu Żołnierz i panna jest wizytówką Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, którego ambicją i zadaniem jest kultywowanie utworów o szczególnym znaczeniu dla kultury narodowej. Dla osiągnięcia tych zaszczytnych celów Zespół zaprasza do współpracy słynnych artystów operowych, którzy swoją sztuką interpretacji wokalnej wzbogacają wydatnie efekt artystyczny koncertów i nagrań. Najlepszym przykładem tej harmonijnej współpracy jest nasza płyta, którą z satysfakcją możemy polecić każdemu odbiorcy. Repertuar jak i wykonawcy – na pewno spodobają się Państwu.
Bogdan Okulski

 

Wykaz utworów znajdujących się na płycie:
1. Ułan i dziewczyna 12. Kozak
2. Maki 13. Pieśń Wojskowa
3. Bywaj dziewczę zdrowe 14. Panna i żołnierz
4. Piosnka żołnierza 15. Największy Pan
5. Pieśń Wieczorna 16. Na Wojnę
6. Pieśń Wojenna 17. Powrót
7. Trzech Budrysów 18. Ułani, Ułani
8. Białe róże 19. Ostatni Mazur
9. Serce nie sługa 20. Ballada o Florianie Szarym
10. Stary Kapral 21. Prośba Piechura
11. Prząśniczka 22. Jak to na wojence ładnie

 


Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego


The Representative Artistic Ensemble of the Polish Armed Forces